Paschał – owoc pracy pszczół

Paschał prawie gotowy.

Roku Pańskiego 2014 wykonałem tradycyjny paschał. Tradycyjny, czyli wyłącznie z w wosku pszczelego, a gronka (gwoździe) z propolisu. Wosk najlepiej powinien być dziewiczy, czyli nigdy nie zaczerwiony przez matkę pszczelą. Taki wosk jest najczystszy i najjaśniejszy. Wykonanie paschału było moimi rekolekcjami, ale to już inna historia…

Z liturgii Wielkiego Czwartku:
W tę noc pełną łaski, przyjmij, Ojcze święty, wieczorną ofiarę uwielbienia, którą Ci składa Kościół święty, uroczyście ofiarując przez ręce swoich sług tę świecę, owoc pracy pszczelego roju. Znamy już wymowę tej woskowej kolumny, którą na chwałę Boga zapalił jasny płomień. Chociaż dzieli się on użyczając światła, nie doznaje jednak uszczerbku, żywi się bowiem strugami wosku, który dla utworzenia tej cennej pochodni wydała pracowita pszczoła.

Co to jest Paschał?

Paschał jest to świeca używana w liturgii – święcona w czasie Liturgii Nocy Paschalnej, zapalana w okresie wielkanocnym, a także w czasie chrztu świętego i pogrzebu.

Dlaczego jest to wyjątkowa świeca?

Wyjątkowa z racji swojej wielkości i ciężaru (także ceny), ale jeszcze bardziej z racji symboliki. Exultet to uroczysty śpiew o tej świecy, która symbolizuje Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego. Nawiązuje także do słupa ognia, który prowadził Izraelitów przez pustynię, oraz do światła wiary, które w momencie chrztu świętego zapala się w człowieku. Ogień i światło są bardzo nośnymi symbolami, dlatego tych odniesień jest z pewnością więcej.

Na świecy znajdują się greckie litery oraz punkty. Co one symbolizują?

Litery Alfa (Α) i Omega (Ω) – pierwsza i ostatnia litera alfabetu greckiego – wskazują na Boga, który istnieje od zawsze i nie przestanie istnieć. W obrzędach poświęcenia Paschału mowa jest o żłobieniu tych liter, jednak dla ułatwienia są one odlane z wosku i przyklejone do świecy. Data (obecny rok – każda cyfra jest umieszczona w jednym polu krzyża znajdującego się pomiędzy literami Alfa i Omega) oznacza wpisanie naszej, konkretnej historii w nieskończone istnienie Boga. Pięć gron (dawniej były wykonane z żywicy i pokryte czerwoną farbą – obecnie używa się gwoździ z ozdobnymi, woskowymi końcówkami) to 5 ran Chrystusa – Boga, który stał się człowiekiem i przez śmierć na krzyżu uratował człowieka od śmierci wiecznej. Nazwa Paschał z pewnością nawiązuje do hebr. „pesah”, co oznacza przejście. Pierwotnie chodziło o przejście przez Egipt Anioła śmierci, który zabił wszystko co pierworodne, oszczędzając domostwa oznaczone krwią baranka. Kolejnym przejściem było przeprowadzenie Izraelitów uwolnionych z Egiptu przez Morze Czerwone. Jezus Chrystus dokonał nowej Paschy, gdy przeszedł przez śmierć do nowego życia i każdego z nas uzdolnił do takiego przejścia.

żródło: przewodnik-katolicki.pl

 

  • Ludek pisze:

    Piękna idea..paschal z wosku..tak bylo na poczatku….
    Niech od tego swiatla z swiatyni splynie na Was błogosławieństwo

  • Zostaw komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *